Sbor dobrovolných hasičů v Břežanech byl založen 26.04.1903 jako součást hasičské župy Ostroměř v Neveklově. Prvním starostou sboru byl tehdy jednohlasně zvolen starosta obce Břežany pan Josef Hrubín. Sbor dobrovolných hasičů v Břežanech měl v roce 1903 celkem 17 mužů. Sbor se tehdy, vedle zásahů při hašení požárů, podílel také na společenském životě v obci. Členové hasičského sboru pořádali pravidelné zábavy, iniciativou hasičů byl v roce 1921 postaven památník padlým občanům v první světové válce, břežanský sbor přispěl také na postavení pomníku padlých v Lešanech. Stranou nezůstaly ani akce charitativní, například podíl na záchraně Jiráskova divadla v Hronově a Domova slepých vojínů. Příjem hasičů tvořily převážně výtěžky z pořádaných zábav, dalším zdrojem byly členské příspěvky, část financí přicházela také od pojišťoven za zásahy při likvidaci požárů. Dne 9. května 1958 se obecní zastupitelstvo usneslo postavit hasičskou kolnu na obecním pozemku, protože původní musela ustoupit stavbě silnice. Tragickým obdobím pro sbor, ale i pro celou oblast, byla druhá světová válka, kdy byli obyvatelé nuceni vystěhovat se ze svých domovů a hasičský sbor musel na dlouhé 4 roky ukončit svou činnost. Hasičský sbor byl obnoven až v březnu 1946, kdy se sešla první poválečná valná hromada, novým starostou se stal pan Antonín Víšek.  Přes finanční problémy se podařilo doplňovat vybavení, sbor se dočkal nové přenosné stříkačky, v roce 1957 stříkačky na podvozku a v roce 1959 prvního požárního auta Praga od požární jednoty Vestec u Prahy. V roce 1970 dokončila břežanská hasičská jednota výstavbu současné hasičské zbrojnice, ta byla slavnostně otevřena 27. září 1970.

V 90. letech se znovu začíná obnovovat hasičské vybavení, budova se dočkala oprav a vyasfaltování vjezdu. Starostou sboru byl v té době pan František Zíta. Další výraznou změnou byla v roce 2007 výměna Tatry 805 za vozidlo Liaz, které je použitelné pro přepravu vody, tudíž je vhodnější k případnému zásahu u požáru. Hasiči byla také přestavěna hasičská zbrojnice a vybudována nová klubovna, byl zvolen nový starosta sboru pan Tomáš Adam.

V posledních letech se hasiči v Břežanech znovu rozrostli o nové členy, pravidelně se zúčastňujeme okrskových soutěží, pořádáme vlastní akce, jako je Den dětí, Hasičský ples, stavění máje, rozsvěcení vánočního stromu a samozřejmě také pomáháme našim spoluobčanům, ať už při požárech či v opačném případě při zatopení vodou, jako tomu bylo na začátku tohoto měsíce.

Web ve výstavbě, děkujeme za pochopení

Historie Webu

Založen 2.8. 2013